تلگرام صباح راستی وکیل پایه یک دادگستری اینستاگرام صباح راستی وکیل پایه یک دادگستری
ناحیه کاربری
آخرین به روز رسانی : 3:26 PM UTC, Jun 10, 2019

مهریه مازاد بر ۱۱۰ سکه

 همانطور که قبلا هم عرض کردم متاسفانه با تصویب ماده ۲۲ قانون حمایت از خانواده اکثریت افراد بر این باور غلط هستند که مهریه مازاد بر یکصد و ده سکه قابل مطالبه و وصول نیست. در این ماده چنین مقرر شده است:
هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکّه تمام بهارآزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده ۳ قانون اجرای محکومیت‌های مالی است.(یعنی اگر زوج مهریه را پرداخت نکند اصل بر این است که توانایی مالی جهت پرداخت یکجای ۱۱۰ سکه را دارد و در صورتی که خلاف آن ثابت نشود حبس می شود)
چنانچه مهریه، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است.( این قسمت از ماده محل اختلاف است)
پس با توجه به این ماده:اول اینکه زوج مکلف به پرداخت مهریه به صورت یکجا تا ۱۱۰ سکه است در غیر این صورت حبس می شود مگر این که اعسارش ثابت شود.
دوم اینکه در صورتی که ثابت شود زوج تمکن مالی جهت پرداخت مازاد بر یکصد و ده سکه را دارد باز هم مکلف به پرداخت است و در صورت استنکاف حبس می شود.
مهم
ملائت در پرداخت مازاد ۱۱۰ سکه اطلاق دارد یعنی هم شامل ملائت برای پرداخت یکجای مازاد ۱۱۰ سکه  و هم شامل پرداخت اقساطی می شود.
توضیح بسیار مهم
اگر زوج از نظر مالی توانایی پرداخت یکجای مازاد ۱۱۰ سکه را نداشته باشد اما توانایی پرداخت اقساطی مازاد را داشته باشد باز هم در صورت عدم پرداخت حبس خواهد شد.
به طور مثال زوج پزشک است توانایی پرداخت یکجای ۱۰۰۰ سکه را ندارد اما می تواند ماهیانه ۵ سکه پرداخت کند در صورت عدم پرداخت این ۵ سکه حبس می شود .

آخرین ویرایش درشنبه, 26 آبان 1397 ساعت 18:33

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Banner 468 x 60 px