تلگرام صباح راستی وکیل پایه یک دادگستری اینستاگرام صباح راستی وکیل پایه یک دادگستری
ناحیه کاربری
آخرین به روز رسانی : 3:26 PM UTC, Jun 10, 2019

صدور اجرائیه توسط زوجه در صورتی که خواندۀ دعوی طلاق باشد.

این سوال  بارها و بارها از بنده پرسیده شده است که در صورتی که زوجه خواهان دعوی طلاق نباشد پس از صدور حکم آیا می تواند برای حقوقات (مالی_غیرمالی) خویش درخواست صدور اجرائیه نماید؟
با توجه به قسمت اخیر ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ و نظر به اطلاق مفاد ماده قانونی مذکور، زوجه چه خوانده دادخواست طلاق باشد، چه خواهان آن ، برای اجرای حقوقات ناشی از روابط زوجیت مانند مهریه،حضانت ،ملاقات طفل و ..... پس از ثبت طلاق، می‌تواند وفق مفاد دادنامه تقاضای صدور اجرائیه نماید.
به طور مثال در صورتیکه پس از ثبت طلاق زوج از پرداخت مهریه استنکاف نماید، زوجه می تواند مستند به همان دادنامه طلاق تقاضای صدور اجراییه نماید و نیازی به طرح دعوی مجدد جهت مطالبه مهریه و پرداخت هزینه دادرسی را نخواهد داشت و یا زمانیکه در مورد ملاقات طفل در دادنامه تعیین تکلیف گردیده و یکی از والدین که حضانت بر عهده اوست مانع از ملاقات می گردد، به جای طرح دعوی مجدد برای ملاقات طفل می توان تقاضای صدور اجراییه برای همان دادنامه طلاق که در خصوص ملاقات در آن تعیین تکلیف شده است را کرد.

آخرین ویرایش درشنبه, 26 آبان 1397 ساعت 18:14

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Banner 468 x 60 px